تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه

هنگام تکمیل یک پروژه ورق آلوزینک یا گالوانیزه استفاده کرد؟ پاسخ در تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه نهفته است. سقف فلزی گالوانیزه سنتی یک ورق موجدار از فولاد کربنی با پوشش گالوانیزه است. این پوشش با فرو بردن ورق مستقیم در روی مذاب داغ ایجاد می شود . یون‌های روی با مولکول‌های آهن در فولاد پیوند می‌خورند تا پوششی براق و مقاوم در برابر زنگ‌زدگی روی سطح آن ایجاد کنند. این فرآیند گالوانیزه نامیده می شود.

پس از سفت شدن پوشش، ورق را از طریق فرآیند موج‌دار شدن سرد قرار می‌دهند که ورق را به شکل الگوهای خطی موازی خم می‌کند. هنگامی که ورق به عنوان سقف نصب می شود، این “راه راه ها” به ورق استحکام و پایداری بیشتری می بخشد.

فرآیند ثبت اختراع  که توسط فولاد Bethlehem در سال 1972 اختراع شد، آلوزینک مشابه گالوانیزه است، اما همچنین آلومینیوم و سیلیکون را به روی اضافه می کند. با خشک شدن پوشش، تکه‌هایی از مولکول‌های آلومینیوم و روی به شکل الگویی در سراسر سطح ورق ترکیب می‌شوند. قسمت های آلومینیومی مقاومت در برابر خوردگی و روی محافظت از گالوانیزه را فراهم می کند. مقدار کم سیلیکون به پوشش کمک می‌کند تا به فلز زیرین بچسبد، حتی زمانی که برش داده می‌شود یا به شکل موج‌دار در می‌آید.

پس با توجه به تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه کدام یک برای سقف بهتر است؟ مانند هر نوع ورق دیگری مثل خرید ورق سیاه اصفهان، خرید ورق آلوزینک و گالوانیزه هم مزایا و معایبی دارد.

مقاومت بیشتر در برابر خوردگی به این معنی است که خراشیدگی، خم شدن یا بریده شدن لبه ها به این سرعت زنگ نمی زند و همچنین در آب و هوای بارانی و هوای نمکی انتخاب بهتری دارد.

رنگ به خوبی به آلوزینک نمی چسبد، بنابراین تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه  زیبایی شناسی ممکن است به خوبی نباشد. همچنین، آلوزینک بیشتر از سقف فلزی گالوانیزه هزینه دارد – اما این واقعیت که تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه سقف فلزی آلوزینک تا دو برابر یک سقف گالوانیزه با ضخامت یکسان دوام می‌آورد، می‌تواند تفاوت را ایجاد کند. به این دلایل، سقف های فلزی آلوزینک بسیار محبوب هستند

به طور معمول در فروش ورق آهن، ورق گالوانیزه عمدتاً برای ساختمان‌های کشاورزی استفاده می‌شوند، جایی که زنگ زدگی کمتر مشکلی دارد و هزینه‌ها باید پایین نگه داشته شود.  در تفاوت ورق آلوزینک و گالونیزه سقف های فلزی گالوانیزه ممکن است توسط معمارانی که به دنبال ظاهری سنتی و زنگ زده در یک ساختمان جدید هستند استفاده شود.

تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه چیست

تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه چیست؟

این دو فلز، که از نظر فنی پوشش‌هایی هستند که روی یک هسته فولادی اعمال می‌شوند. قبلا در مورد خرید ورق سیاه صحبت کردیم و گفتیم که ورق ها به دو روش نورد سرد و گرم انجام می شود. که خروجی نورد گرم ورق سیاه است و خروجی نورد سرد ورق روغنی. ورق گالوانیزه از ورق روغنی به دست می آید. طبق تعریف، تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. با این حال، مزایا و معایب و فلز گالوانیزه به طور قابل توجهی متفاوت است، از جمله مدت زمان ماندگاری هر یک، انتظارات از عملکرد هر یک و موارد دیگر.

مزایا و معایب و تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه

فولاد Bethlehem پوشش را در اوایل دهه 1970 به صنعت ساخت و ساز معرفی کرد. مواد سقف گالوالوم سه مورد از مهمترین فلزات مورد استفاده در سقف های امروزی را ترکیب می کند: فولاد، آلومینیوم و روی. تولیدکنندگان با یک ورق پایه فولاد کربنی شروع می کنند که سپس به طور مداوم با آلیاژهای آلومینیوم و روی غوطه ور می شود تا زمانی که به پوششی متشکل از 55٪ آلومینیوم، 43.4٪ روی و 1.6٪ سیلیکون برسد. این فرآیند/محصول به یک ماده اجازه می دهد تا برخی از بهترین ویژگی های هر فلز را داشته باشد، به همین دلیل است که به یکی از  محبوب ترین مواد در بازار سقف امروزی تبدیل شده است.

آلوزینک همچنین ممکن است به عنوان AZ-50 برای رنگ شده و AZ-55 برای ورق/کلاف رنگ نشده نیز نامیده شود که به وزن پوشش اشاره دارد.

 

موارد استفاده برای سقف و دیوارهای فلزی

به طور کلی در خرید و فروش ورق آهن ، آلوزینک به عنوان سقف، دیوار، تزئینات، لهجه و موارد دیگر در اکثر کاربردهای ساختمانی در برخی از شدیدترین محیط‌ها، از جمله مناطق طوفان، مکان‌هایی با بارش باران یا برف زیاد، مناطق با دمای بالا، و موارد دیگر مناسب است.

 

تعریف، کاربردها و مقایسه ها

تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه این است که محصولات فلزی گالوانیزه از قرن هفدهم وجود داشته است، اما فرآیند “گالوانیزه کردن” مواد در اوایل قرن نوزدهم به یک روش گسترده تبدیل شد. گالوانیزه (یا معمولاً به عنوان گالوانیزه شناخته می شود) یک پوشش محافظ روی است که از طریق فرآیند گالوانیزه گرم روی یک بستر فولادی یا آهنی اعمال می شود. ضخامت در انواع ورق ها مثل خرید ورق آهن 2 میل موضوع مهمی است. در گالوانیزه کردن نیز ورق روغنی را انقدر در روی مذاب نگه می دارند تا روی بر سطح ورق بشیند و به ضخامت دلخواه برسد. قبل از معرفی آلوزینک به صنعت سقف فلزی در اواخر قرن بیستم، استفاده از ورق و کلاف گالوانیزه یک روش معمول بود. با این حال، به دلیل دوام و مقاومت در برابر خوردگی برتر آلوزینک بیش از 90 درصد از صنعت سقف و دیوار فلزی در اوایل دهه 2000 از بسترهای گالوانیزه به زیرلایه آلوزینک تبدیل شدند

علاوه بر این، ورق/کویل فلزی گالوانیزه ممکن است. G-90 نیز نامیده شود که به وزن پوشش اشاره دارد.

تعریف، کاربردها و مقایسه ها

موارد استفاده برای سقف و دیوارهای فلزی گالوانیزه

فلز گالوانیزه را می توان در همان کاربردهای آلوزینک استفاده کرد، اما مهمترین چیزی که باید در نظر داشت این است که پیدا کردن گالوانیزه کمی چالش برانگیزتر است. همانطور که اشاره کردیم، اکثر تولیدکنندگان به سمت استفاده از آلوزینک به عنوان اکثر محصولات خود قدم گذاشته‌اند، زیرا دوام بیشتری دارد و مزایای بیشتری را برای صاحبان املاک فراهم می‌کند.

مانند آلوزینک در تفاوت ورق آلوزینک و گالوانیزه محصولات گالوانیزه برای استفاده در محوطه حیوانات یا در محیط های ساحلی مناسب نیستند. در واقع، محصولات گالوانیزه در این محیط‌ها سریع‌تر تخریب می‌شوند، زیرا مقاومت در برابر خوردگی کمتر از آلوزینک است

قیمت سطح متوسط

 از نظر تاریخی، گالوانیزه معمولاً در مقایسه با آلوزینک ارزان‌تر بود. با این حال، در 20+ سال گذشته، قیمت این دو ماده به صورت رفت و برگشتی نوسان داشته است، اما پیش‌بینی‌ها برای نوامبر 2019 نشان می‌دهد که مواد گالوانیزه حدود 6 درصد از قیمت آلوزینک بالاتر است. سقف فلزی گالوانیزه معمولی G90  می تواند  از 5.00 تا 13.00 دلار به ازای هر فوت مربع هزینه داشته باشد و می تواند بر اساس ضخامت، رنگ، هزینه های نصب، مکان و موارد دیگر در نوسان باشد.

طول عمر در محیط مناسب

هنگامی که سیستم های سقف فلزی یا دیوار گالوانیزه در محیط مناسب نصب می شوند، دهه ها باقی مانده اند. توصیه می‌شود که سقف‌های گالوانیزه در آب و هوای خشک‌تر که در آن خط ساحلی نزدیک، محوطه حیوانات یا آلودگی هوا وجود ندارد، استفاده شود. جمع شدن آب، اسپری نمک، کود حیوانی و آلودگی هوا می تواند به سرعت فلز گالوانیزه را خورده کند.

 

معایب گالوانیزه

بدون ضمانت زیرلایه

مسلماً مهمترین نقطه ضعف سیستم های فلزی گالوانیزه این است که بستر فاقد ضمانت است. اکثر سیستم های گالوانیزه پتانسیل غیرقابل پیش بینی بودن در محیط های خاص و استفاده را دارند، به این معنی که اکثر تولید کنندگان ضمانت نامه ای برای اکثر محصولات گالوانیزه ارائه نمی دهند.

کنسرو روغن

مانند آلوزینک فلز گالوانیزه نیز می تواند کنسرو روغن را در نواحی صاف پانل ایجاد کند. برای کاهش احتمال کنسرو کردن روغن،  از روش های پیشگیرانه ذکر شده در این مقاله استفاده کنید.

زنگ قرمز

پوشش روی روی ورق/کلاف گالوانیزه کار خوبی برای محافظت از هسته فولادی در دهه اول استفاده انجام می دهد. اگرچه هنگامی که هر بخشی از هسته فولادی در معرض دید قرار می گیرد، فلز شروع به زنگ قرمزی می کند که هم نامطلوب است و هم به مرور زمان فلز را از بین می برد. به علاوه، هنگامی که زنگ قرمز روی سقف یا دیوار گالوانیزه شروع می شود، به سرعت به زنگ قرمز ادامه می دهد.

نه خود ترمیم شونده

همانطور که بحث کردیم، تمام محصولات فولادی ذاتاً درجاتی از “خزش لبه” در نزدیکی بریدگی ها و لبه های آشکار پانل ها دارند. مشکل فلز گالوانیزه، رنگ شده یا نه، این است که وقتی شروع به زنگ زدن قرمز کرد، در نهایت مانند آلوزینک متوقف نمی شود. زنگ روی گالوانیزه همچنان گسترش می یابد و بدتر می شود زیرا خاصیت خود ترمیمی را ندارد.