خرید ورق سیاه

ورق سیاه یکی از انواع ورق آهن است که با توجه به نیاز خود می توانید براساس مشخصات خرید خود را انجام دهید. شرکت ورق ایران تولید کننده معتبر برای خرید ورق سیاه با کیفیت و قیمت مناسب.

مشاوره جهت خرید ورق سیاه
خرید ورق سیاه

آیا میدانید مزایا ورق ایران نسبت  به سایر رقبا چیست ؟

ورق ایران

قیمت مناسب

ایران ورق

سرعت اجرا

ورق ایران

کیفیت برتر

چرا خرید از ورق ایران؟

تضمین کیفیت کالا

قیمت مناسب

پشتیبانی 24 ساعته

قصد خرید ورق سیاه را دارید؟

اگر می خواهید ورق سیاه تهیه کنید یا بفروشید اما قیمت و اطلاعات کافی
ندارید کافیست با تیم فروش ورق ایران تماس بگیرید تا به شما مشاوره رایگان دهند.

تماس با ما
خرید ورق سیاه

کاربرد ورق سیاه

ورق سیاه در صنعت و انواع کسب و کارها کاربردهای بسیار زیادی دارد. یکی از این کاربردهای ورق ، در تجهیزات کشاورزی است. در مصلح ساختمانی مانند انواع آب گرمکن ها، پروفیل ها و تیرآهن ها استفاده می شود. همچنین از ورق های سیاه با کیفیت در صنعت کشتی سازی، تانکر سازی، ورق پانچ تسمه و صنعت خودروسازی استفاده می شود.

ورق سیاه یکی از انواع ورق آهن است که مورد توجه بسیاری از صنعت گران برای ساخت تجهیزات مورد نظر استفاده می شود. این ورق ها انواع متفاوتی دارند که هر کدام بر اساس ویژگی هایشان در صنایع استفاده می شوند.

خرید ورق سیاه

سوالات متداول

ورق نورد سرد نسبت به نورد گرم 20 درصد استحکام بیشتری دارد. در طی فرآیند نورد سرد فولاد برای داشتن چگالی کمتر و مقاومت کششی بالاتر فشرده می شود. ولی بنا بر کاربردهای مختلف انتخاب ورق سیاه یا سایر ورق ها به تصمیم ما بستگی دارد.

هم ورق سیاه هم ورق نورد سرد قابل جوشکاری هستند ولی به خاطر داشته باشید ورق های نورد سرد بعد از جوشکاری برخی از ویژگی های ورق سیاه را به خود می گیرند.

دمای پایانی فرآیند نورد گرم حدود 800 الی 900 درجه می باشد و ورق سیاه پس از قرار گیری در فضای باز خنک می شود. این کار باعث تشکیل یک لایه ورق اکسیداسیون می شود که به زنگ نزدن ورق سیاه بسیار کمک می کند. بنبراین ورق سیاه را می توان در فضای باز نگه داری کرد.

FAQs

عوامل موثر در قیمت ورق سیاه

روابط سیاسی

روابط سیاسی

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل

تورم

تورم

ویژگی برجسته ورق سیاه

ورق سیاه به دلیل فرآیند تولید خود که طریق نورد گرم انجام می شود، قیمت پایین تری نسبت به محصولات مشابه خود دارد. به همین دلیل برای خرید در ابعاد بالا گزینه بسیار مناسبی می باشد. همین ویژگی میزان تقاضای ورق سیاه را بالا برده و جایگاه ویژه ای به آن در بازار داده است.

مشخصات ابعادی ورق سیاه 

نحوه عرضهطولعرض(متر)ضخامت(میلی متر)
شیت(فابریک)در هر طولی قابل تولیددر هر عرضی قابل تولید<16
رولبر اساس نیاز مشتری1,1.25,1.5,21.5-15

انواع ورق سیاه بر اساس کاربرد

ورق سیاه معمولی

کاربرد ها

ساختمان سازی ، سوله ،صنایع نفت و گاز، صنایع مخزن سازی و دیگ بخار

ورق سیاه صنعتی

کاربرد ها

پتروشیمی، تانکر سازی، خودروسازی، صنایع سنگین، سدسازی

ویژگی های ورق سیاه

صنعت

پیش از اقدام به خرید ورق سیاه بهتر است اطلاعات کافی در رابطه با ویژگی های این ورق کسب کنیم .همانطور که پیش تر اشاره کردیم ، ورق سیاه ورق آهنی است که از طریق نورد گرم تولید می شود . درست است که نورد سرد استحکام و مقاومت بیشتری در برابر پوسیدگی و اکسید شدن دارد و در محیط های مرطوب استفاده از آن بهتر از ورق سیاه است  ، اما ویژگی هایی مانند حالت دهی و فرم پذیری بالای ورق سیاه توانسته علاقه مندان زیادی را در صنایع جذب خود کند . اگر قصد استفاده از این ورق در تماس با رطوبت را دارید بهتر است از ورق گالوانیزه استفاده کنید و یا ورق سیاه را گالوانیزه کنید .  

ورق سیاه برشی چیست ؟

برای تولید ورق سیاه همانطور که پیش تر نیز ذکر کردیم از نورد گرم استفاده می شود . حرارت بالا در نورد  گرم یک لایه اکسیدی بر سطح آن ایجاد می کند که سیاه است به همین دلیل به آن ورق سیاه گفته می شود . بعد از تولید ، ورق سیاه تولید شده به دو صورت کلاف و فابریک روانه بازار می شود . ابعاد ورق سیاه کلافی مشخص است اما می توان ورق سیاه های فابریک را با ابعادی سفارش تهیه کرد . ورق هایی که به سفارش مشتری از طریق برش با گیوتین و یا برش پلاسمایی تولید شوند ورق سیاه برشی می نامند . از آنجایی که ابعاد انها سفارشی است و نه تنها کار برد بالا تری دارند بلکه دور ریز کمتری داشته و اقتصادی تر نیز هستند . همین دلایل باعث گسترش کاربرد روزافزون این ورق ها می شود . 

ورق سیاه برشی چگونه تولید می شود ؟

در ساخت ورق سیاه برشی از تختال استفاده می شود . ابتدا تختال را در کوره ای با دمای بسیار بالا می ریزیم و با کمک غلطک ها با آن فشار می آوریم . هرچه فشار وارد شده به تتختال در این مرحله بالا تر باشد ، ورق آهن از کیفیت بالا تری برخوردار خواهد شد . بعد از این که در این مرحله ضخامت تختال ها کم شد دوباره به آن حرارت وارد می کنیم تا عیوب احتمالی در مرحله قبل از بین برود . بعد از پوسته زدایی نوبت به عبور دادن تختال ها از قفسه های مخصوص می رسد تا دوباره از ضخامت تختال ها کاسته شود . در آخرین مرحله به نورد می رسیم . عبور دادن تختال ها از میان چند غلطک ، تا سرانجام به ضخامت دلخواه رسیده و آماده بسته بندی شوند .

ورق سیاه برشی

کاربرد ورق سیاه برشی

از دیگر ورق های پر فروش در بازار و تولیدات مهم کارخانه جات فولادی ورق های برشی هستند . معمولا از ورق سیاه های برشی در شهر های پر باران و برای محافظت از سقف استفاده می شود . این نوع ورق های سیاه برشی قابلیت ضد زنگ بالایی دارند . برخی از این ورق ها از زیبایی بالایی برخوردارند و در ساخت انواع سقف از آنها استفاده می شود . ورق های برشی در ساخت انواع مختلف لوله و پروفیل نیز  مورد استفاده قرار می گیرند . از کاربرد های دیگر این ورق ها می توان به کاربرد وسیع  آن ها در صنایع پتروشیمی ،  به عنوان ماده اولیه اشاره کرد . این ها تنها گوشه ای از کاربرد های این نوع ورق سیاه می باشد .

بررسی عوامل تاثیرگذار بر قیمت ورق سیاه

خرید و فروش انواع ورق آهن ها برای صنایع مختلف از اهمیت بالایی برخوردار است . هرچه صنعت بزرگ تر باشد مانند صنعت خودروسازی ، نقش ورق آهن و قیمت آن حیاتی تر می شود . از همین رو تصمیم داریم تا مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت ورق آهن را بررسی کنیم .

روابط  سیاسی 

از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت ورق آهن نوسانات ارزی است که غالبا دلایل سیاسی داشته و بر آن اثرگذار است . با افزایش قیمت دلار ، قیمت مواد اولیه ای که به کارخانه جات می رسد افزایش یافته و سازندگان ورق آهن هزینه بیشتری را بابت تهیه آن ها باید بپردازد . در نتیجه افزایش قیمت انواع ورق آهن را خواهیم داشت . این نوسانات ارزی و قیمت ها می تواند کسانی که نیاز به خرید ورق آهن دارند را نگران کند به همین دلیل پیشنهاد می دهیم ورق آهن را از جایی معتبر مانند ورق ایران تهییه کنید تا با آسودگی خاطر به خرید ورق آهن بپردازید . 

هزینه حمل و نقل

حمل و نقل نقش پررنگی بر قیمت ورق آهن دارد زیرا ورق ها معمولا در حجم بالایی خرید و فروش می شوند پس قطعا با کشتی و سوخت جابججا می شوند بنابراین افزایش حجم آن ها با افزایش سوخت همراه است درنتیجه افزایش قیمت سوخت هم تاثیر مستقیمی بر گران شدن قیمت میلگرد دارد. 

تورم

نقش نوسانات قیمت ارز و دلار بر کاهش و افزایش قیمت ورق سیاه و سایر مقاطع فولادی، بسیار پررنگ است. ایران یکی از بزرگترین کشورهای صادرکننده‌ی آهن‌آلات است و قیمت نهایی تعیین‌شده برای صادرات این محصول، بر حسب دلار می باشد. به همین دلیل است که، مواردی چون نوسانات دلار  و تورم از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر قیمت محصولات فولادی می باشد. 

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی

  • ورق سیاه نسبت به ورق های روغنی سطحی زبرتر و خشن تر دارند.
  • قیمت این نوع ورق ها بسیار بیشتر از ورق های روغنی است. (تقریبا دو برابر)
  • انعطاف پذیری آن ها نسبت به ورق های روغنی بیشتر است.
  • نست به ورق های روغنی استحکام بیشتری دارند.
  • نسبت به ورق های دیگر در صنعت کاربرد بیشتری دارند.
خرید ورق سیاه

تفاوت ورق سیاه و ورق روغنی از لحاظ سایز

در نورد گرم خروجی که همان ورق سیاه است، از نظر ابعاد اندازه دقیقی ندارد و سطح خشن و زبری هم دارد. در این فرآیند ضخامت از 25 میلی متر به 6 میلی متر کاهش یافته و بعد برای تولید مواد اولیه نورد سرد به دور محوری پیچیده می شوند و کویل های ورق ساخته  می شود.

اما در نورد سرد تلورانس به این شدت نمی باشد و محصول در زمینه ابعاد و ضخامت اندازه ثابت تری دارد و خروجی با پرداخت سطح مناسب محصول مرغوب تری می باشد.

تفاوت ورق سیاه و ورق گالوانیزه

به دلیل اینکه در فرآیند تولید ورق سیاه از آبکاری استفاده نمی شود، بعد از مدتی دچار زنگ زدگی میشود. ولی چون ورق گالوانیزه فرآیند گالوانیزاسیون را گذرانده است، از زنگ زدگی در امان است.

اخبار ورق ایران در خبر گزاری ها

اخبار ورق ایران در خبرگزاری فارس
خبرگزاری مهر

دسته بندی انواع ورق سیاه

به طور کلی دست بندی های متفاوتی را براساس ظاهر،کاربرد و ترکیبات می توان برای ورق سیاه در نظر گرفت که ما در زیر به این دسته های اشاره خواهیم کرد:

  1. از نظر ترکیبات فولادی: در دو دسته صنعتی و معمولی تقسیم می شوند
  2. از نظر ظاهر: در دو دسته کلاف (رول شده) و فابریک (شیت) تقسیم می شوند

اوراق سیاه رول شده:طول ورق های رول شده باتوجه به نیاز مشتریان متفاوت است و محدودیتی ندارد اما عرضمحوا نسبت به ضخامت  آن متغیر می باشد. اما بطور کلی ضخامت این نوع از ورق آهن ها معمولا بین 5/1 تا 16 میلی متر می باشد، عرض ورق کلاف نیز با توجه به ضخامت آن بین 100-125-150-200 سانتی متر است.

ورقه سیاه شیت:ضخمت ورق سیاه شیت از 15 میلی متر شروع می شود در حقیقت این نوع از ورق سیاهرا می توا در هر سایز و ابعادی سفارش داد اما برخی از ابعاد مثل 2000در 1000 ، 1250 در 2500 رایج وکاربردی تر می باشند.

ویژگی های ورق سیاه رول شده، کویل یا کلاف

این ورق هارا می توان در هر سایزی که مشتری میخواهد تهیه کرد اما در سایزهای رایج و پرکاربرد نیز در جهت ارائه به مشتری موجود می باشند. این ابعاد رایج شامل اندازه های۱۰۰۰*۲۰۰۰ و ۱۲۵۰*۲۵۰۰ و ۱۰۰۰*۶۰۰۰ و ۱۵۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۶۰۰۰ و ۲۰۰۰*۱۲۰۰۰ هستند.

خرید ورق سیاه

اجزای اصلی خط نورد گرم

کوره های پیش گرم: در این کوره ها برای از بین ردن عیب های ساختاری فولاد آن را تا 1250 درجه حرارت می دهند. انتخاب دمای مناسب جهت این فرآیند از تشکیل رسوب سخت جلوگیری می کند.

قفسه نورد خشن: در این قفسه ها ضخامت فولاد را با غلطک ها نورد کاهش می دهند.

جعبه کلاف: با جعبه کلاف می توانیم ظرفیت تولد را افزایش دهیم. در این مرحله ورق ها از حالت کلاف خارج می شود و پس از شکستن پوسته ها به نورد نهایی فرستاده می شود.

نورد نهایی: نورد نهایی 5 اتا 7 قفسه است که ورق ها با سرعت 10 تا 20 متر بر ثانیه از آن عبور می کنند و ضخامت ورقه ها 1 تا 4 ملی متر کاهش می یابد.

خنک کاری: برای کلاف پیچی دمای ورقه ها به 580 درجه کاهش می یابد.

کلاف پیچی: ورقه ها به صورت کلاف به بازار و کارخانه ها فرستاده می شود.

ورق سیاه از نظر کیفیت

کیفیت ورق های سیاه از ST33 شروع و به ST52 می رسد. ورق های ST37 معمولی ترین ورق از نظر سختی می باشد. هرچه به ST33 نزدیک شویم ورق نرم تر و هرچه به ST52 نزدیک شویم سخت تر می شود. یعنی هرچه میزان کربن در ورق بیشتر باشد، مانند ST52، ورق سخت تری خواهیم داشت.

ورق ST37 در مصارف ساختمانی مثل ساخت سوله ها کاربرد دارند ولی ورق های صنعتی در سد سازی، مخزن سازی و … استفاده می شوند. در هنگام خرید ورق سیاه توجه به نوع کاربردی که قرار است ورق داشته باشد بسیار مهم است.

روش های تشخیص ورق سیاه از سایر ورق ها

در زمان خرید ورق سیاه به شکل ظاهری آن توجه کنید. نکاتی که در ظاهر ورق سیاه وجود دارد به شرح زیر است:

  • روی لبه ها و گوشه های ورق سیاه یک جمع شدگی خاص وجود دارد.
  • روی سطح آن نا همواری هایی وجود دارد که باعث به وجود آمدن شکل دوزنقه ای ورق می شوند.
  • اگر در دمای بالا قرار بگیرد شکل آن به صورت اضلاع مشخص و قابل اندازه گیری تبدیل می شود.
خرید ورق سیاه

جدول استاندارد وزنی ورق سیاه

طول (mm)

2000

2000

2000

2000

2000

6000

6000

6000

6000

6000

عرض (mm)

1000

100

1000

1000

1000

1500

1500

1500

1500

1500

ضخامت (mm)

2

3

4

5

6

8

10

12

15

20

وزن (kg)

32

48

64

80

96

576

720

864

1080

1440