روش های برشکاری ورق آهن

 

روش های برشکاری ورق آهن کدامند؟ ورق های آهنی و فولادی به عنوان مهم ترین متریال و مواد اولیه در صنایع مهم کشور نقش پررنگی ایفا می کنند. برش کاری آن ها به روش های گوناگون انجام می شود که قدیمی ترین آن برش توسط قیچی است. هنوز هم برخی از ورق های نازک از این ابزار استفاده می شود اما به طور برش های مکانیزه جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند. با ما همراه باشید تا شما را با روش های برشکاری ورق آهن آشنا کنیم تا پیش از اقدام به خرید انواع ورق های آهنی از جمله خرید ورق سیاه اصفهان اطلاعات کافی و مناسبی داشته باشید.

روش های برشکاری ورق آهن بسیار متنوع شده است. اگر بخواهیم به طور دقیق تر بگوییم باید اشاره ای به روش های دستی و مدرن کنیم. منظور از روش های دستی برش ورق آهن توسط دستگاه تراشکاری ، قیچی ، سنگ فرز و … است و در خصوص روش های برشکاری ورق آهن به روش مدرن از دستگاه هایی مانند پلاسما ، هوا گاز و واترجت استفاده می شود. به طور معمول از قیچی برای برش ورق های نازک استفاده می شود اما اگر ورق دارای ضخامت بیشتری باشد باید به سراغ سایر دستگاه ها رفت.

گیوتین

اولین روشی که قصد داریم برای برش انواع ورق آهن به آن اشاره کنیم گیوتین است. گیوتین همان قیچی بسیار بزرگی است که بر روی زمین قرار می گیرد و توسط جریان برق و جک های هیدرولیکی عمل می کند. گیوتین از قدرت بسیار بالایی برای برش انواع ورق آهن برخوردار است و می تواند برش های عرضی و طولی ایجاد کند که توجه به نوع برش ورق آهن پیش از خرید آن بسیار مهم است و شما باید هنگام اقدام به خرید انواع ورق آهن به طور مثال خرید ورق سیاه  به آن توجه کنید. در اغلب کارگاه ها یکی از این دستگاه ها وجود دارد. بهترین ضخامت ورق برای استفاده از گیوتین ، ضخامت های متوسط است.

کاتر

کاتر برای برش ورق های نازک مانند ورق های رنگی و گالوانیزه کاربرد دارد. در مطالب قبلی به ویژگی های این ورق ها اشاره کردیم و گفتیم که حداکثر ضخامت آن ها چند میلی متر است. به طور کلی خرید ورق آهن 2 میل می تواند در قالب ورق گالوانیزه باشد. اگر می خواهید بر روی ورق آهن، برش های ظریفی ایجاد کنید به وسیله کاتر امکان پذیر است.

دستگاه برش میلگرد

دستگاه برش میلگرد یا Rebar Scissor نوعی از قیچی محسوب می شود که مانند گیوتین در اغلب کارگاه ها مشاهده می شود. اگر بخواهیم اشاره ای به کاربردهای این دستگاه داشته باشیم باید بگوییم که تولید میلگردهای حرارتی ، میلگردهای زیگزاگی و میلگردهای مش جزو تولیدات آن محسوب می شود.

 

 برشکاری ورق

 

سنگ فرز

سنگ فرز یا Grinding Machine یکی از روش های برشکاری ورق به طور سنتی است و هنگام خرید و فروش ورق آهن سوال متداول است که آیا ورق آهن مورد نظر با این روش برش داده شده است یا خیر. از این دستگاه برای برش انواع لوله ، تیر آهن و میلگرد استفاده می شود. علاوه بر آن می توان برش انواع محصولات آهنی و فولادی را نیز انجام داد. سنگ فرز کاربردهای دیگری به جز برش دارد که می توان به صیقل کاری اشاره کرد. صفحه سنگ فرز دارای 3 میلی متر ضخامت است.

برش پلاسما

برش پلاسما تحت عنوان  Plasma cutting machine شناخته می شود. این نوع از برش در دو نوع دستی و اتوماتیک وجود دارد و به عنوان یکی از مدرن ترین و جدیدترین دستگاه های برش ورق آهن محسوب می شود. قطعا دستگاه های مدرن بسیاری از معایب دستگاه های سنتی را ندارند و همین امر سبب می شود که استفاده از آن رواج پیدا کند. به طور مثال برش با پلاسما سبب ایمنی بالاتر ، ضایعات کمتر و همچنین رفع ایرادات برش سرد و گرم خواهد شد. علاوه بر برش ورق آهن به وسیله پلاسما می توان اقدام به برش لوله و سوراخ کاری نیز اشاره کرد.

هوا برش

هوا برش یا ( Flame cutting equipment ) از دیگر روش های برشکاری ورق آهن شناخته می شود که با استفاده از شعله انجام می شود. شعله ای که در این روش مورد بکارگیری قرار می گیرد به میزانی قوی است که قبل از ذوب کردن آهن آن را اکسید و برش می دهد. تکنولوژی هوا برش یک فناوری بسیار گسترده محسوب می شود که توضیح آن در این مبحث نمی گنجد.

گرد بر

گرد بر که به نام لاتین ( Rounded cutter machine ) شناخته می شود توسط دو ابزار قیچی و دستگاه سنگ بکار می رود که می تواند الگوهای دایره بر روی انواع ورق های آهن ، فولاد و لوله ایجاد کند.

 

گرد بر

 

واترجت

واترجت را می توان یکی از دستگاه های مرسوم دانست. از این دستگاه به طور رومزه استفاده می شود. قطعا می دانید که نیروی مورد نیاز برش در این دستگاه به وسیله آب تامین می شود. آب با فشار بسیار زیاد از نازل های دستگاه خارج می شود. این دستگاه با توجه به دستگاه لیزر ساخته شده اما به جای خروج اشعه شاهد خروج آب از نازل هستیم. به شما توصیه می کنیم که پیش از اقدام به خرید یا فروش انواع ورق آهن با انواع این ابزارها آشنایی لازم را داشته باشید.

دستگاه برش لیزری

کمتر کسی وجود دارد که نام دستگاه برش لیزری یا cnc را نشنیده باشد. cnc مخفف عبارت CNCComputer numerically controlled می باشد که نه تنها برای برش انواع ورق آهن بلکه در بسیاری از صنایع مانند تابلوسازی ، درب و پنجره سازی و … کاربرد دارد. از تمام روش هایی که در بالا به آن اشاره کردیم مانند پلاسما و هوا برش می توان به وسیله دستگاه cnc استفاده کرد. این دستگاه به یک کامپیوتر متصل می شود که شما می توانید طرح دلخواه خود را وارد آن کنید. پس از تنظیمات و تغییرات مختلف بر روی طرح ، آن را به دستگاه ارسال می کنید و دستگاه کار خود را شروع می کند.

از زمانی که دستگاه cnc وارد صنعت کشور شد بسیاری از مشاغل از آن استفاده کردند. به طور مثال صنعت دکوراسیون داخلی منزل ، صنعت تابلوسازی و درب و پنجره سازی از جمله مشاغلی محسوب می شوند که توسط این دستگاه ، سرعت کار و دقت را افزایش دادند. همیشه روش های دستی و سنتی زمان و انرژی بیشتری را می طلبد و قطعا نتیجه کار به کیفیت دستگاه های مدرن نخواهد بود. برش توسط دست و قیچی های رایج نمی تواند ظرافت قابل قبولی را برای مشتری به وجود آورد. به همین دلیل توصیه می کنیم تا جایی که امکان دارد از دستگاه cnc بجای برش متریال مختلف با دست استفاده کنید.