فولاد st52

یکی از انواع گریدهای فولاد، فولاد st52 میباشد که دارای استاندارد DIN EN 10027 می باشد. ورق های آهن و فولادی مانند ورق سیاه که قبلا در خرید ورق سیاه به آن پرداختیم، در صنایع مختلف کاربرد دارند. فولاد st52 نیز در صنایع مختلف کاربرد وسیعی دارد و به دلیل وزن کم و استحکام بالا از جایگاه مناسبی برخوردار است. در این مطلب شما را با کاربرد و مزایای مختلف آن آشنا خواهیم کرد.

خواص فولاد st52

فولاد st52 در مقایسه با سایر گریدها نظیر 37  و  44 از انعطاف بیشتری برخوردار است و قابلیت پیچش و خمش بالاتری دارد. همین عامل سبب شده تا وزن بیشتری تحمل کند. این ویژگی ها به دلیل وجود عناصری همچون سیلیسیم و منگنز می باشد که خواص فیزیکی و مکانیکی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. فولاد st52 با افزایش یا کاهش این عناصر خواص آن تغییر می کند. به همین دلیل می توان با تولید فولاد مورد نظر از آن در صنایعی مانند ساخت پل ، تجهیزات و ماشین آلات و … استفاده کرد.

ویژگی های فولاد st52 چیست؟

شکل پذیری و جوشکاری جزو مهم ترین ویژگی های فولاد گرید st52 به شمار می رود. همچنین قابلیت برشکاری آن موجب شده تا کاربرد زیادی در بخش های مختلف تولید داشته باشد. وجود عنصر منگنز در فولاد باعث می شود تا سرعت خنک شدن آن به کاهش یابد. هر چه سرعت خنک شدن بیشتر باشد مقاومت فولاد کمتر می شود. پس می توان نتیجه گرفت که وجود منگنز از مهم ترین فاکتورها در افزایش مقاومت فولاد به حساب می آید.

سیلیسیم عنصر دیگری در تولید این نوع از فولاد محسوب می شود. این عنصر استحکام فولاد را افزایش می دهد و مقاومت سایشی آن را بیشتر می کند. به این معنی که فولاد st52 نسبت به سایر گریدها در برابر سایش و خوردگی مقاومت بسیار بیشتری دارد.

ویژگی های فولاد st52 چیست؟

کاربردهای فولاد st52  چیست؟

دیواره ریل

در فروش ورق آهن برای ساخت دیواره ریل، این نوع فولاد توصیه می شود. زیرا می تواند وزن بالای قطار را تحمل کند و در برابر انواع سایش از خود محافظت کند. از آنجایی که فولاد گرید st52 می تواند انرژی ناشی از ضربات را کاهش دهد به عنوان بهترین آلیاژ در تولید دیواره ریل به حساب می آید.

اسکلت پل ها

پل ها جزئی انکارناپذیر از شهر هستند .شهرهای بزرگ به مراتب دارای پل های بیشتری هستند. حتما تا به حال این سوال برای شما به وجود آمده که اسکلت پل از چه نوع فولادی است که توان و تحمل وزن کامیون ها و انواع ماشین سنگین را دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که فولاد گرید st52 در ساخت این اسکلت استفاده می کنند.

قطعه سازی

به طور  کلی قطعات صنعتی و خودرو سازی یکی از حوزه های پرمصرف ورق های مختلف هستند و در خرید انواع مختلف آهن مثل خرید ورق آهن 2 میل خریداران، کارخانه جات تولید این قطعات هستند. برخی از قطعات خودروهای سبک و سنگین باید از مقاومت بسیار بالایی برخوردار باشند زیرا در معرض فشار و وزن زیادی هستند. به طور مثال قطعاتی که در شاسی ماشین سنگین و سیستم تعلیق آن ها تعبیه می شود باید از بهترین و با دوام ترین نوع فولاد تولید شود. فولاد گرید st52 برای این کار مناسب می باشد.

ساخت انواع جرثقیل

جرثقیل قادر است هر جسم سنگین و عظیمی را جابجا کند. پس باید از بهترین و مقاوم ترین متریال تولید شده باشد. جرثقیل ها دارای انواع مختلفی مانند سقفی هستند که در یک مکان ثابت نصب می شوند .اما برخی دیگر از جرثقیل ها امکان جابجایی دارند و در حمل وسایل عظیم الجثه مانند دیزل ژنراتور از آن ها استفاده می شود.

تفاوت فولاد st52 با سایر فولادها

تمام محصولات در خرید و فروش ورق آهن در گریدهای مختلفی تولید می شود. همان طور که اشاره شد فولاد نیز اینگونه است و گریدهای مختلفی دارد که می توان به st37  و st44 اشاره کرد. از آنجایی که فولاد st37 بعد از گرید st52 ازکاربرد بیشتری برخوردار است تصمیم گرفتیم در این بخش به مقایسه این دو گرید بپردازیم.

میزان کربن

قطعا هر چه میزان کربن در فولاد بیشتر باشد مقاومت بیشتر و شکل پذیری کمتری دارد. میزان کربن در ورق st52 بیشتر از st37  است. به همین دلیل در صنایع بزرگ تر و عظیم تر مورد استفاده قرار می گیرند.

میزان آلیاژ

ورق st52 نسبت به ورق st37 کم آلیاژتر است. به همین دلیل می توان مقاومت آن را تضمین کرد. این ویژگی باعث می شود که با فولادهای باز پخت شده تفاوت زیادی پیدا کند. فولادهای باز پخت شده همان فولاد خشکه است که دوام چندانی ندارد و قادر به تحمل وزن بالا نیست.

وزن

یکی از مواردی که می توان وزن فولاد را کاهش دهد ترکیب st52  و st37 است. از این روش می توان در ساختمان سازی استفاده کرد. ترکیب این دو آلیاژ از مقاومت بالایی برخوردار است و برای بکارگیری در اسکلت ساختمان مناسب می باشد.

تفاوت فولاد st52 با سایر فولادها

تاثیر اکسیژن زدایی و گوگرد زدایی در فولاد

وجود اکسیژن در فولاد می تواند آن را شکننده و ترد کند. به طور طبیعی مقداری اکسیژن در این آلیاژ وجود دارد که برای از بین بردن آن عملیات اکسیژن زدایی را انجام می دهند. فولاد بعد از اتمام این مرحله در یکی از سه دسته فولاد آرام ، نیمه آرام و نا آرام قرار می گیرد.

فولاد آرام

هر چه اکسیژن بیشتری از فولاد گرفته شود به وضعیت آرام نزدیک تر می شود. میزان اکسیژن در فولاد آرام به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کرده و می تواند به عنوان یک آلیاژ بسیار مستحکم و مقاوم مورد استفاده قرار بگیرد.

فولاد نیمه آرام

میزان اکسیژن در این نوع از فولاد به میزان متوسط کاهش پیدا کرده و از نظر مقاومت نیز در حد معمولی قرار دارد. توصیه می کنیم از فولاد نیمه آرام در صنایع بسیار سنگین استفاده نشود.

فولاد نا آرام

میزان اکسیژنی که در فولاد نا آرام وجود دارد بسیار زیاد است. علاوه بر این وجود عناصری مانند گوگرد نیز می تواند خاصیت شکنندگی آن را بیشتر کند. به همین علت بعد از اکسیژن زدایی باید اقدام به گوگرد زدایی از فولاد نیز بشود تا انتظار کیفیت عالی را داشته باشیم.

بهترین تولید کننده فولاد در کشور

اکنون که در حال خواندن این مطلب هستید چند کارخانه معتبر در ایران مشغول به تولید انواع فولاد از جمله فولاد st52 هستند که می توان به کارخانه فولاد مبارکه اصفهان که در خرید ورق سیاه اصفهان آن را معرفی کردیم ، فولاد اکسین اهواز و … اشاره کرد. کیفیت محصولات تولید شده در این کارخانه سبب شده که به سایر کشورهای همسایه نیز صادر شود.