آیا می دانید ورق مشبک آهنی همان ورق پانچ است که با استفاده از دستگاه هایی نظیر cnc اقدام به ایجاد الگوهای مختلف بر روی آن می کنیم. این نوع از ورق ها زیبایی خاصی دارند و می توان در مکان های مختلف مانند دکوراسیون داخلی منزل ، راه پله ها و … مورد استفاده قرار داد. با ما همراه باشید تا به جوانب مختلف ورق مشبک آهنی بپردازیم.

ورق مشبک آهنی

ورق مشبک آهنی چیست و چگونه تولید می شود؟ ورق مشبک آهنی به ورش پانچینگ تولید می شود. این روش توسط دستگاه برش لیزری یا دستگاه های cnc صورت می گیرد. الگوهایی که بر روی ورق آهن زده می شود  دارای اشکال گوناگون نظیر مربع ، دایره ، ستاره و .. است. ابتدا طرح و الگوی مورد نظر در کامپیوتر طراحی و سپس به دستگاه ارسال می شود تا عملیات پانچ انجام شود. ورق های مشبک نسبت به ورق های معمولی زیباتر هستند اما به دلیل فرآیندی که بر روی آن ها انجام می شود از قیمت بالاتری برخوردار می باشند.

ورق های مشبک از جنس فولاد هستند و ضخامت های مختلفی دارند. رایج ترین الگویی که به منظور پانچ در نظر گرفته می شود دایره ای است اما به طور کلی محدودیتی در انتخاب الگو وجود ندارد. متداول ترین میزان ضخامت در این ورق ها 8 میلی متر و ابعاد آن 2 در 1 متر می باشد. قطر پانچ ها و سوراخ هایی که بر روی ورق ایجاد می شود نیز بین 0.5 میلی متر تا 30 میلی متر است.

مزایای ورق مشبک آهنی

همان طور که می دانید و در مطالب گذشته نیز اشاره کردیم ورق های آهنی و فولادی در چند نوع تولید و روانه بازار می شوند. از جمله این ورق ها شامل گالوانیزه ، روغنی ، سیاه ، رنگی ، شیروانی و … است. هر کدام از این ورق ها دارای مزایا و ویژگی های منحصر به فردی هستند که در مطالب مربوطه به آن اشاره شد. در این بخش شما را مزایای ورق های پانچ یا مشبک آشنا می کنیم.

قابل بازیافت

به طور معمول ورق های پانچ از متریالی تهیه می شوند که قابلیت بازیافت را دارند. به همین دلیل می توان آن را محصولی کاملا دوستدار محیط زیست دانست.

طول عمر زیاد

علی رغم اینکه ورق های مشبک قابل بازیافت هستند اما از طول عمر زیادی برخوردار می باشند. اگر این ورق ها به خوبی مورد استفاده قرار بگیرند و محافظت شوند می توانند برای نسل بعدی هم باقی بمانند. این ورق ها می توانند در نوع گالوانیزه هم تولید شوند و عمر آن ها بین 20 تا 70 سال باشد.

طول عمر زیاد

منعطف

اگر تا به حال اقدام به خرید ورق سیاه کرده باشید به خوبی می دانید این ورق ها مانند ورق های مشبک انعطاف بالایی دارند. ورق مشبک آهنی بسیار منطعف است و می توان به راحتی آن را خم کاری و حالت دهی کرد. این ورق ها قابلیت برشکاری و جوشکاری نیز دارند. به همین دلیل می توان از آن در بخش های متنوع استفاده کرد. این ویژگی سبب می شود که قابل تولید در ابعاد و ضخامت های دلخواه باشد.

کاربرد ورق های مشبک

در هنگام فروش ورق آهن باید به کاربرد های آن توجه ویژه ای داشت.از ورق های مشبک آهنی می توان در تولید انواع میله های نرده و راه پله ها استفاده کرد. این ورق های به قدری زیبا هستند که استفاده از آن ها در دکوراسیون داخلی منزل رواج دارد. بسیاری از افراد این ورق های زیبا را به عنوان پارتیشن در خانه استفاده می کنند. کاربرد دیگری که می توان از ورق های مشبک انتظار داشت نصب به عنوان دریچه های فلزی و هواکش موتورخانه هاست. زیرا به دلیل سوراخ هایی که بر روی آن وجود دارد امکان عبور هوا مهیاست.

این ورق ها در تولید حفاظ ، صنایع فلزی ، تولید انواع دستگاه های کشاورزی ، ایستگاه اتوبوس و همچنین ساخت انواع آثار هنری و … نیز کاربرد دارد. اگر نگاهی به سطح شهر و سازه های مخلتف بیندازید به خوبی ورق مشبک یا پانچی را مشاهده خواهید کرد.

انواع ورق مشبک

ورق مشبک آهنی را می توان بر اساس عوامل مختلف دسته بندی کرد. به طور مثال می توان آن ها را بر اساس آلیاژ بکار رفته ، هندسه و الگوی سوراخ ها و … مورد استفاده قرار داد. برخی از این ورق ها از فولاد و برخی دیگر از آهن تولید می شوند. ابعاد و ضخامت هر کدام از آن ها با دیگری متفاوت است.

مشبک گرد

ورق های مشبک گرد متداول ترین نوع ورق مشبک در بازار محسوب می شوند که کاربرد زیادی دارند. این ورق ها در ضخامت و قطر بیشتری نسبت به سایر ورق ها تولید و روانه بازار می شوند.

مشبک شکاف دار

اگر می خواهید از ورق های مشبک برای دریچه هوا و هواکش موتورخانه استفاده کنید توصیه می کنیم به سراغ نوع شکاف دار آن بروید. زیرا این ورق ها نسبت به نوع قبل هوا و مواد بیشتری را از خود عبور می دهند.

مشبک شش ضلعی

پیش از خرید و فروش ورق آهن بهتر است بدانید ورق مشبک شش ضلعی که یکی دیگر از انواع ورق مشبک آهنی محسوب می شود نسبت به دو مدل قبل هوا و مواد بیشتری از خود عبور می دهد زیرا منافذ و سوراخ های بزرگ تری دارد. سایر مدل ها شامل پانچ ستاره ای ، گشنیزی ، لوبیایی و … می باشد که هر کدام دارای جلوه و زیبایی خاص خود می باشد.

منعطف

آلیاژ ورق مشبک

آلومینیومی

استفاده از ورق های مشبک از جنس آلومینیوم نسبت به سایر آلیاژها متداول تر است. در هنگام خرید ورق آهن 2 میل باید به جنس آن بسیار توجه کنید .زیرا آلومینیوم در برابر زنگ زدگی ، خوردگی و رنگ پریدگی از دوام بسیار فوق العاده ای برخوردار است. از این آلیاژ در تولید انواع پارتیشن و جداکننده های تزئینی استفاده می شود و کاربرد آن در ساخت انواع راه پله ، پنل های دیواری و … نیز عیان است.

استیل

استیل خاصیت ضد باکتریایی دارد. به همین دلیل همیشه آن را تمیز و براق می بینید. این آلیاژ نه تنها در تولید ورق های مشبک بلکه در بسیاری از صنایع از جمله بهداشت و دارو ، صنایع غذایی و … استفاده می شود. استیل نیز مانند آلومینیوم در برابر عوامل مخرب از مقاومت بالایی برخوردار می باشد و وزن بسیار کمی دارد. از سایر متریال مانند گالوانیزه ، ورق روغنی ، ورق سیاه ، ورق رنگی نیز در تولید انواع ورق مشبک استفاده می شود. البته آلیاژ های تیتانیومی نیز در ساخت این ورق آهن ها رواج دارد.