ورق پانچ

ورق پانچ همان ورق آهنی است که الگوهای مختلفی توسط دستگاه cnc بر روی آن ایجاد می شود. به طور معمول از علاوه بر آهن سیاه از سایر ورق ها مانند فولاد گالوانیزه ، فولاد آبکاری ، ورق مسی و آلومینیومی نیز برای تولید ورق پانچ استفاده می شود. در این مطلب شما را با مشخصات کامل این نوع از ورق ها آشنا می کنیم تا قبل از اقدام به خرید و فروش ورق آهن موردنظر خود اطلاعات کافی را داشته باشید.

ورق پانچ چگونه تولید می شود و چه کاربردی در صنایع مختلف دارد؟ با استفاده از دستگاه cnc الگوهای مختلفی بر روی ورق آهن ایجاد می شود که به آن ورق پانچ گفته می شود. ایجاد این سوراخ ها بر روی ورق زیبایی خاصی به آن می افزاید و معمولا کاربرد تزئینی دارند. اگر بخواهیم اشاره ای تاریخچه این نوع از ورق ها داشته باشیم باید به 150 سال پیش برگردیم. در اواخر قرن 19 میلادی ورق های فلزی توسط کارگران معدن و به طور دستی سوراخ کاری شدند. این موضوع سبب شد که اولین جرقه تولید صنعتی ورق های پانچ زده شود. در حال حاضر به روشی مدرن و با دستگاه های پیشرفته مانند دستگاه برش لیزری ( cnc ) این کار قابل انجام می باشد. شما می توانید به خرید و فروش ورق آهن از این نوع  از کارخانجات بپردازید.

کاربرد ورق پانچی

معماری

همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد از ورق های پانچ می توان کاربرد تزئینی را انتظار داشت. علاوه بر معابر شهری از این ورق ها در معماری های ساختمانی نیز استفاده می شود. حتما تا به حال این ورق ها را در نرده های ساختمانی، نمای ساختمان و همچنین آلاچیق ها مشاهده کرده اید.

صنایع غذایی

ورق پانچ در صنایع غذایی و نوشیدنی کاربرد بسیار زیادی دارد. زنبور داران برای ساخت کندوهای صنعتی و بزرگ از این ورق ها استفاده می کنند. علاوه بر آن می توان برای تولید انواع دستگاه های جداسازی بر اساس سایز نیز از آن ها استفاده کرد. در تولید قالب های ساخت پنیر همچنین غربالگری مایعات نیز این ورق ها دیده می شود.

صنعت پتروشیمی

منظور از صنایع پتروشیمی و انرژی ، قطعات و تجهیزات موجود در آن است. در این صنایع شاهد بکارگیری ورق های پانچی برای تولید فیلترها ، صفحات زهکشی آب ، دستگاه های خشک کن و … هستیم. طبعا انتخاب نوع ورق در تولید هر کدام از این ورق ها امری ضروری محسوب می شود و شما باید پیش از خرید هر نوع ورق آهنی از جمله خرید ورق سیاه و … به این نکات توجه کنید.

عمران

علاوه بر استفاده از ورق های پانچ در معماری داخلی و خارجی ساختمان می توان این نوع از ورق های تزئینی را در مکان هایی مانند فرودگاه ها ، دیوارهای امنیتی و سقف های کاذب نیز مشاهده کرد. علاوه بر آن می توان صدا پنل های آکوستیک را نیز به وسیله ورق های پانچ تولید کرد. سایر مکان ها مانند مکان های نظامی ، کشاورزی ، ورزشی و … نیز برای استفاده از ورق های آهن پانچی مناسب می باشد. جالب است بدانید که وجود این ورق ها می تواند به میزان 30 % الی 70 % در صرفه جویی انرژی مفید باشد.

 

کاربرد ورق پانچی

 

ویژگی های ورق پانچ

 

تنوع در تولید

ورق های پانچی به این دلیل که توسط دستگاه cnc تولید می شوند از تنوع بسیار زیادی برخوردار هستند. شما می توانید اشکالی مانند دایره ، ستاره ، مربع و … را بر روی آن ها ایجاد کنید و فراخور محیط از آن ها استفاده کنید. به طور مثال در معماری داخلی ساختمان بهتر است از ستاره و مربع استفاده کنید زیرا از زیبایی و جلوه بیشتری برخوردار هستند. نورپردازی در پشت ورق پانچ سبب ساطع شدن نور از سوراخ های آن خواهد شد که جذابیت آن را دوصد چندان می کند.

مستحکم

ورق پانچی با اینکه از ورق سیاه تولید شده اما از استحکام بسیار خوبی برخوردار است و می توان به ایمنی آن مطمئن بود. میزان استحکام این ورق ها به قدری است که قابل استفاده در محیط های مختلف هستند. 

مقرون به صرفه

ورق های پانچی به قدری زیبا هستند که اغلب افراد با دیدن آن ها تصور می کنند که از قیمت بسیار بالایی برخوردار می باشند. در واقع می توان گفت که ورق های پانچی بسیار مقرون به صرفه هستند و قیمت بالایی ندارند. زیرا به طور کلی ورق سیاه گران نیست. برای خرید ورق سیاه می توانید به سراغ کارخانجات مربوطه مانند فولاد اکسین اهواز ، فولاد مبارکه اصفهان و … بروید. خرید ورق سیاه اصفهان و خرید و فروش ورق آهن از برندهای معتبر توصیه می شود.

انواع ورق پانچی

ورق های پانچ با ورق هایی نظیر ورق مشبک و گالوانیزه تولید می شوند. ورق های مشبک دارای ضخامت بیشتری هستند. اما می توان این ورق ها را با ورق های آلومینیومی، مسی ، روی ، آهن سیاه و فولاد نیز تولید کرد. انتخاب هر کدام از این متریال بر اساس نیاز و بودجه فرد تعیین می شود.

ویژگی های ورق پانچ

 

اشکال مختلف ورق پانچ

دستگاه cnc با برش لیزری توسط کامپیوتر کار می کند و شما می توانید طرح دلخواه خود را به آن بدهید و به طور اتوماتیک بر روی ورق برش داده شود. علاوه بر طرح ها و الگوهای معروف مانند ستاره ای ، دایره ای و مربع و … می توان از سایر طرح ها مانند لوزی ، زنبوری ، گشنیزی ، خشتی ، مستطیلی و … نیز وجود دارند که می توانید از آن ها برای مکان های مختلف استفاده کنید.

استفاده از دستگاه cnc در سایر صنایع

پانچ کردن فقط بر روی ورق های آهنی انجام نمی شود بلکه بر روی بسیاری از متریال مانند پلاستیک و ورق های پلکسی نیز می توان پانچ کاری را انجام داد. اگر در حوزه تابلو سازی و ابزارهای تبلیغاتی اطلاعات داشته باشید به خوبی می دانید که تابلوهای چلنیوم دارای مدل های مختلفی هستند که یکی از آن ها تابلو پانچ نام دارد. ورق های پلکسی در هنگام تولید تابلوهای پانچ در زیر دستگاه cnc قرار می گیرند و طرح دلخواه بر روی آن ها پیاده سازی می شود. از آن جایی که تمام تابلوهای تبلیغاتی از نورپردازی بهره مند هستند سوراخ کاری ورق ها می تواند نور را بهتر و بیشتر منعکس کند و توسط مشتریان را به خود جلب کند. تابلوهای پانچ نسبت به تابلوهای ساده از قیمت بیشتری برخوردارند و این امر به دلیل زحمات بیشتر و استفاده از تکنولوژی مدرن تر برای تولید آن هاست.

کلام آخر

امیدواریم که این مقاله و مطالب آن راهنمایی های لازم را به شما در جهت خرید  انواع ورق های آهنی از جمله خرید ورق آهن 2 میل و.. کرده باشد.