ورق کرومیت

در مقاله های پیشین راجع به انواع ورق مثل خرید ورق سیاه صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم راجع به یکی دیگر از انواع ورق به نام ورق کرومیت صحبت کنیم. ورق کرومیت در تیرچه بلوک ها مورد استفاده قرار می گیرد و ویژگی های آن را متفاوت می کند. ویژگی ها و مزایایی که در سقف کرومیت وجود دارد را با یکدیگر بررسی می کنیم و به مزایای آن خواهیم پرداخت. ورق کرومیت یکی از صدها ورق تولید شده و صنعتی محسوب می شود که در ساختمان سازی کاربرد دارد.

ورق کرومیت جیست؟

ورق کرومیت یا تیرچه های کرومیت در تیرچه بلوک های معمولی قرار می گیرند و کاربرد آن را تغییر می دهد. به همین دلیل ورق کرومیت از محبوبیت و جایگاه مناسبی در حوزه فروش ورق آهن و صنعت ساختمان سازی برخوردار است. معمولا از این ورق در سازه های فولادی استفاده می شود که استحکام و یکپارچگی بی نظیری دارد. جالب است بدانید که اگر از تیرچه های کرومیت در سازه های فولادی استفاده کنید این قابلیت را خواهید داشت که چندین سقف را به شکل همزمان بتن ریزی کنید و این موضوع از نظر هزینه ، صرفه جویی زیادی به دنبال دارد. استفاده از تیرچه بلوک کرومیت فاقد نیاز به شمع بندی است و به حالت ایستاده مورد استفاده قرار می گیرند.

از دیگر مواردی که در خرید و فروش ورق آهن به خصوص ورق های کرومیت مطرح است قابلیت تحمل وزن بتن و قالب هاست. این ورق ها می توانند وزن بتن را به تنهایی تحمل کنند و دچار ریزش نشوند. در صورتی که از امکان در خصوص تیرچه بلوک های معمولی وجود نداشت و آن ها نمی توانستند بارهای مرده و زنده را متحمل شوند.

 

اجزای تیرچه کرومیت چیست؟

تیرچه فولادی با جان باز

تیرچه فولادی با جان باز یکی از انواع سازه های پیش ساخته معرفی می شود که در دو جهت سازه اجرا می شود. نحوه اجرای تیرچه فولادی جان باز به شکل خرپا است و از چند بخش مجزا و البته مهم به نام بال تحتانی ، اعضای قطری و بال فوقانی متشکل است. بال تحتانی یا بال زیرین از تسمه ها تولید می شوند و می توانند عملکردی مانند عضو کششی خرپا داشته باشند. اعضای قطری که جزو دیگری از تیرچه فولادی با ورق کرومیت شناخته می شود به شکل مورب و میلگرد قابل اجراست. در نهایت می رسیم به بال فوقانی یا بال بالایی که از تسمه و نبشی تولید می شود. بالا فوقانی درون بتن پوشش جای می گیرد.

اجزای ورق کرومیت

میلگرد حرارتی

میلگردهای حرارتی در جهت عمودی بر تیرچه ها نصب می شوند و مکان قرار گیری آن ها در بخش فوقانی سقف است. میلگردهای حرارتی ویژگی هایی نظیر مقابله با تنش های ناشی از تغییرات حرارتی و دمایی را دارند و بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرند.

بلوک های پر کننده

بلوک های پر کننده در سقف کرومیت که با ورق کرومیت تهیه می شود نقش زیادی ندارند. زیرا از استحکام کافی برخوردار نیستند و اغلب آن ها از متریالی مانند سیمان و پلی استایرن ساخته شده اند. همان طور که از نام آن ها پیداست فقط به منظور پر کنندگی مورد استفاده قرار می گیرند.

کلاف عرضی

یکی از اجزای بسیار مهم که در سقف کرومیت وجود دارد کلاف عرضی است. این کلاف ها باید دارای حداقل عرض 10 سانتی متر باشند تا عملکرد خود را نشان دهند. علاوه بر این باید از میلگردهایی به قطر 12 میلی متر استفاده شود. اگر دهانه کمتر از 5.5 متر باشد باید حتما از حداقل یک کلاف عرضی استفاده شود. نکته ای که در این بخش باید به آن توجه کرد این است که فاصله بین کلاف های عرضی از  اهمیت زیادی برخوردار است. فاصله بین هر کدام از آن ها نباید بیشتر از 2.5 متر باشد.

بتن رویه

بتن رویه به تیرچه فولادی جان باز کمک می کند تا وزن بارهای مرده و زنده بر سقف را متحمل شود. بتن رویه به عنوان بخشی از تیر مرکب محسوب می شود. پس از اینکه نصب تیرچه ها و بلوک ها به اتمام رسید نوبت به اجرای بتن رویه می باشد.

انواع سقف کرومیت کدامند؟

همان طور که در ابتدای مطلب گفتیم از ورق کرومیت می توان در تیرچه بلوک های معمولی استفاده کرد و نام آن را تیرچه کرومیت نامید. در ادامه به انواع سقف کرومیت و ویژگی های مختلف آن ها اشاره خواهیم کرد.تیرچه های کرومیت نسبت به تیرچه های معمولی از سرعت اجرای بالاتری برخوردار هستند زیرا از شمع بندی استفاده نمی شود.

سقف پلیمر کرومیت

اگر می خواهید وزن سقف را کاهش دهید می توانید سقف پلیمر کرومیت را انتخاب کنید. اغلب متریالی که در ساخت این سقف مورد استفاده قرار می گیرد بلوک هایی از جنس پلی استایرن می باشد. این بلوک ها سبب مقاومت بیشتر نمی شوند اما می توانند ویژگی هایی از جمله ساده تر شدن گچ کاری را به همراه داشته باشند و سرعت اجرای سقف بیشتر می شود.

سقف کامپوزیت کرومیت

یکی دیگر از متریالی که می توانید به منظور کاهش وزن سقف مورد استفاده قرار دهید سقف کامپوزیت کرومیت است. در این روش به جای استفاده از تیر آهن ساده از تیرچه فولادی جان باز استفاده خواهد شد. اجرای این روش چند مزیت عمده به همراه دارد که می توان به کاهش مصرف تیرچه، سهولت در اجرا ، کاهش هزینه و قابل دسترس بودن اشاره کرد.

انواع سقف کرومیت کدامند؟

نکات مهم در هنگام استفاده از ورق کرومیت در تیرچه

  • فاصله ای که به طور آزاد میان تیرچه ها وجود دارد نباید بیشتر از 75 سانتی متر شود.
  • ورق ها ، پروفیل ها و نبشی هایی که در ساخت سقف کرومیت کاربرد دارند نباید ضخامتی کمتر از 3 میلی متر داشته باشند.
  • ضخامتی که برای دال بتنی در نظر گرفته می شود باید بیشتر از 5 سانتی متر باشد.
  • تمام تیرچه های فولادی که برای استفاده از ورق کرومیت مورد استفاده قرار می گیرند باید قبل از نصب کاملا بازرسی شوند و بی نقص بودن آن ها تایید شود. وجود نقص در سازه می تواند امنیت محل را با مشکل مواجه کند.
  • اگر می خواهید تیرچه ها به نحوی اجرا شوند که لرزشی در سقف به وجود نیاید باید تیرچه ها را با بتن پر کنید. زیرا هنگامی که بتن در تیرچه ها ریخته می شود قابل نفوذ به فضای بین آن هاست و از این طریق مقاومت برشی را به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.

سخن آخر

هر کدام از ورق ها با توجه به فرآیند تولید و ویژگی های فیزیکی خود، کاربردهای مختلفی در صنایع دارند. انتخاب شرکت مناسب جهت خرید انواع ورق مثل خرید ورق آهن 2 میل ، ورق سیاه ، ورق کرومیت و … می تواند کمک بسیار بزرگی به  شما در خرید ورق مناسب بکند و اطلاعات مناسبی در راستای خرید ورق مثل خرید ورق سیاه اصفهان در اختیار شما قرار دهد.